Misafir Yerleri

 • Yurt Dışından Gelecek Hastalarımız

  Yurt dışından gelecek hastalarımız, onların refakatçi ve yakınlarının havaalanından karşılanması, hotel veya hastaneye yerleştirilmesi için profesyonel hizmet vermekteyiz. Hastalarımızın sağlık durumuna göre transferin güvenli, rahat ve konforlu olması için salon araç, minibüs veya ambulanstan yararlanılabilir. Kıbrıs’a uçak yolu ile değişik hava limanlarından ulaşabilirsiniz. Ercan Havaalanı Kuzey Kıbrıs’ta, Larnaka ve Baf Havaalanları ise Güney Kıbrıs’ta bulunmaktadırlar. Kıbrıs’a geleceğiniz ülke ve tercih edeceğiniz havayolu şirketine göre bu alanların hangisinden gelecekseniz sizi orda karşılayabiliriz. Tedavi amacı ile geleceğiniz adada geçireceğiniz fazladan birkaç gün size moral ve dinlenme açısından da çok yararlı olacaktır. Bunun için işbirliği yaptığımız turizm şirketleri seçeceğiniz bölgede beğeneceğiniz konaklama tesislerinde rahatlamanızı sağlayacaklardır. Gerek aşağıda verilen web sayfalarından ve de gerekse internette bulabileceğiniz diğer sitelerden ülke hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz 

  http ://www.northcyprusonline.com 

  http://www.cypnet.co.uk 

  http://www.visitcyprus.com/wps/portal

  Yazan Çarşamba, 16 Temmuz 2014 21:55 in Misafir Yerleri İlk yorumlayan olun! Okunma 55900 defa

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-2870523759334751"

     crossorigin="anonymous"></script>

Kuzey Kıbrıs Tanıyalım

Yazan  Cumartesi, 26 Temmuz 2014 13:31

Kuzey Kıbrıs Tanıyalım

Kıbrıs (Yunanca:Κύπρος,Kýpros) Akdeniz'in üçüncü büyük adası. Kuzeyinde 65 km mesafe ile Türkiye, doğusunda 112 km mesafe ile Suriye, 267 km ile İsrail, 162 km ile Lübnan; güneyinde 418 km ile Mısır; kuzey batısında ise 965 km ile Yunanistan yer almaktadır.

Kıbrıs, Akdeniz'in Sicilya ve Sardinya'dan sonra üçüncü büyük adasıdır. Kıbrıs adası 30.33 ve 35.41 enlemleri ve 32.23 ve 34.55 boylamları arasında yer almaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yüzölçümü 3.355 km²'dir. Yaklaşık olarak ada sahillerinin yarısı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisindedir.

Ekilebilen % 45'lik verimli arazinin % 20'si sulanmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelinin % 20'si ormanlık olup yoğun bir ağaçlandırma programı devam etmektedir.

Bir süre Hitit egemenliğinde kalmış ada, Yunanistan'daki Akalar tarafından kolonileştirilmiş daha sonra sırasıyla Roma ve Bizans hakimiyetine girmiştir. 1571 yılında Türkler tarafından fethedilmiş, 1878 yılında Osmanlı İmparatorluğu'ndan yıllık 500,000 Amerikan doları karşılığında kiralayan İngilizler tarafından 1914 yılında işgal edilmiş, 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti adıyla bağımsızlık kazanmış, 1974'de Yunan darbesinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekatı sonucu adada iki ayrı devlet oluşmuştur. Nüfusun yaklaşık %50'si Yunan (Rum), %50'si Türk'tür. En büyük şehir Lefkoşa'dır.

Kuzey Kıbrıs bozulmamış doğal güzellikleri, dost canlısı insanları, tertemiz ve bozulmamış muhteşem doğası, neredeyse tüm yıl boyunca güneşle yıkanan kilometrelerce uzunluğundaki kıyı şeridi; altın kumsalları ve 9000 yıllık görkemli tarihi ile Akdeniz’de cennet bir adadır. Gotik kiliseler ile bir arada bulunan Beşparmak Dağları’na hakim haçlı kaleleri, tapınak kalıntıları ile İngiliz kolonyal mimari örnekleri tarihin fantastik bir karışımı olarak karşınıza çıkar.

Adamız, yüzyıllar boyunca üzerinde kurulan değişik uygarlıkların bıraktığı zengin bir tarihi ve mimari mirasa sahiptir. Batı’da Soli ve Vouni’den Lefkoşa’daki Arabahmet Camisi’ne, Mağusa’daki Salamis’ten Doğu’daki Apostolos Andreas Manastırı’na, 9000 yıllık uygarlığın izlerine rastlamak mümkündür.

Kuzey Kıbrıs Akdeniz’de zor bulunan tertemiz plajlara sahiptir. Büyük otellerin lüks plajlarından, kum tepecikleri ardında kaybolmuş küçük otellerin şahane kumsallarına kadar yüzücüler için farklı kıyı şeritleri ve imkanları vardır. Gazimağusa ile Boğaz arasında kalan doğudaki kıyı şeridinde altın kumsallar 15 mil uzunluğa kadar varmaktadır. Kuzey’de Girne’nin her iki tarafında da, barların bulunduğu ve değişik sportif faaliyetlerin yapıldığı plajlar mevcuttur. Bunun yanı sıra gözlerden uzak koylar 20 mil boyunca manzarayı süslemektedirler.

Karpaz’ın her iki tarafında da makiler ve yabani zeytinlerle kaplı kusursuz güzellikteki geniş kum tepecikleri cesaretli ve iyi donanıma sahip yürüyüşçüleri bekler. Ayni zamanda Milli Park olan bu rüya bölgesinde asfalt yol yoktur. Bu nedenle bölgeye ulaşımda güvenilir bir arazi aracı tercih edilmelidir. Batıda ise, maceraperestler için ideal olan Güzelyurt koyu inanılmaz bir güzellikle uzanır.

Aşağı yukarı yüz milyon yıldır adamızın suları, yeşil baş (Chelonia mydas) ve logger head (Caretta caretta) kaplumbağaları tarafından ziyaret edilmektedirler. Yeşil baş sadece adamızda, Türkiye’nin güney doğu kıyılarında ve bazen de İsrail’de yumurtlama yapmaktadır. Bu büyüleyici canlılar, yumurtlamak için Mayıs ve Ağustos ayları arasında Kuzey Kıbrıs’ın kumsallarına gelmektedirler. Yumurtlama yaptıkları kumsallardan biri olan Alagadi koruma altına alınmıştır.

Güneşin batışından sonra hava karardığında, bazen kabukları 100cm’den fazla olan yetişkin dişi kaplumbağalar kumsalda yumurtlamaya uygun yer ararlar. Türlerine bağlı olarak 65 ile 110 adet arasında yumurta bırakırlar. Her bir kaplumbağa 10-15 gün arayla beş ile altı kez yumurtlar.

Yumurtlama tamamlandığında yorgun düşen dişi kaplumbağa denize geri döner. Tekrar yumurtlama yapmak için ayni plaja iki yıl sonra yeniden gelir.

Ekolojistler ve öğrenciler, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan deniz kaplumbağalarının korunmasına yardım etmek amacıyla yumurtlama alanlarında gözlemlerde bulunmaktadırlar.

Ziyaretçiler için de bu doğa olayını gözlemlemek heyecan verici bir deneyimdir.

Adamıza gelen ziyaretçiler sadece sıcak kanlı ve güler yüzlü değil ayni zamanda eli de çok açık olan Kıbrıs Türk insanının misafirperverliğinden her zaman çok etkilenirler. Bu geleneksel misafirperverlik Charles C. Flankland tarafından 1827’de şöyle anlatılmıştır: “...Krallara yakışır bir şekilde nargile ve kahve ile ağırlandık, daha sonra her birimize macun ikram edildi...bunu şahane bir şerbet izledi...arkasından üzerimize gülsuyu serpildi ve gümüş bir tütsülüğün içinde koku ile tütsülendik.”

Kuzey Kıbrıs’ta kahvehaneler, geleneksel misafirperverliğin devam ettiği başlıca yerlerden biridir. En fazla bilinen ata sözlerimizden birisinin “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır” olması hiç de şaşırtıcı değildir.

Kahve ile misafirperverliğin ilişkilendirildiği bir başka atasözümüz ise,insanımızın sıcak kanlılığı ve dost canlılığını en güzel özetleyenlerden birisidir: “gönül ne kahve ister ne kahvehane, gönül dost ister kahve bahane”.

Egzotik Kıbrıs mutfağı, kendi tarihi ve deniz kültürünü yansıtması yanında, doğu ve batı kültürünün de ortak bir sentezidir.

 

 

 

Okunma 25864 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 26 Temmuz 2014 14:09
Öğeyi Oyla
(0 oy)
Yorum eklemek için giriş yapın
 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

EREKTİL DİSFONKSİYON

06-07-2014 Hits:67234 Uncategorised Administrator - avatar Administrator

EREKTİL DİSFONKSİYON

Hakkımızda

27-06-2014 Hits:34624 Uncategorised Administrator - avatar Administrator

Hakkımızda

RegenCell kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusundan ayrıştırılan kök hücrelerin, değişik yöntemlerle aynı kişiye verilerek kronik ve geleneksel tedavi yöntemlerinden başarı elde edilemeyen hastalara uygulanan tedavi işlemlerini kapsamaktadır. Bu uygulamaları...

Uluslararası hastalar

01-07-2014 Hits:32375 Uncategorised Administrator - avatar Administrator

Uluslararası hastalar

Yurt Dışından Gelecek Hastalarımız Yurt dışından gelecek hastalarımız, onların refakatçi ve yakınlarının havaalanından karşılanması, hotel veya hastaneye yerleştirilmesi için profesyonel hizmet vermekteyiz. Hastalarımızın sağlık durumuna göre transferin güvenli, rahat ve konforlu...

Arama

Kimler Çevirimiçi

8 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

İletişim...

Tel             : +90 533 850 9999  -  +90 392 223 4800    Fax: +90 392 223 4202
 
Adres         :  Kitapçı Lütfi Bey Sok: No:17 Ortaköy - Lefkoşa- K.K.T.C
 

E-mail        :  can@arsarthro.com.tr - drcancobanoglu@gmail.com

 

               Çobanoğlu Klinik         Ziyaret Edebilirsiniz.  

Dil Değiştirici

Labaratuvar

 • Lab Photo
  Yazan Pazar, 06 Temmuz 2014 11:48 in labaratuvar İlk yorumlayan olun! Okunma 45903 defa