<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-2870523759334751"

     crossorigin="anonymous"></script>

Kök Hücre Yöntemleri

Kategori: Uncategorised 27 Haziran 2014 tarihinde yayınlandı.
Administrator tarafından yazıldı. Gösterim: 41215

Uygulamakta Olduğumuz Kök Hücre Tedavi Yöntemi

Rejeneratif Tıp:  Bizim uygulamakta olduğumuz yöntem

Çobanoğlu Kliniğine bağlı RegenCellrejeneratif hücresel tedavi bölümünde kronik hastalıklardan yakınmakta olan hastalara hastaların kendi yağ dokularından elde edilen erişkin kök hücreleri kullanılarak tedavi edilmeleri hedeflenmektedir.

RegenCell ‘de uygulanmakta olan tedaviler Cellthera firmasının ve ArsArthroBiyoteknoloji laboratuvarının geliştirmiş olduğu rejeneratif tıp prosedürlerini takip etmektedir. Bunun için hastanın ilk tetkik ve taraması, fizik muayenesi ve kök hücre tedavisine aday olan hastanın değerlendirilmesini kapsamaktadır. Bu işlemler iki saatten az bir sürede tamamlanabilmektedir.

Son zamanlarda,kemik iliği kök hücre için iyi bir kaynak oluşturmakta idi. Ancak kemik iliği alınması hasta için zor ve ağrılı bir işlemdir. Halbuki yağ dokusu kemik iliğinden çok  daha fazla kök hücre içermekte olup bu dokudan kök hücre elde etmek çok daha basit ve güvenlidir.

Kalp hastalıkları gibi pekçok hastalıkta yağdan elde edilen kök hücreler kemik iliğinden elde edilenlere üstünlük göstermektedir.Kronik hastalıkların kemik iliği baskılanmasına neden olduğu belgelenmiş bir gerçek olup yağ dokusundan elde edilen kök hücrelerin üstünlüğünü açıklamaktadır. Dolayısıyla bu sebeplerden dolayı tedavide kaynak olarak yağ dokusu tercih edilmektedir.

Mevcut teknolojimiz ile hastanın kendi yağ hücrelerini ayırıp yağ hücrelerinin yıkımı ile kök hücreleri  ayırabiliriz.Kök hücre kaynağı olarak hastanın kendi yağ dokusunun kullanılmasının en önemli avantajı işlemin doktor muayenehanesinde dahi yapılabilmesi, hazırlıkların 1-2 saat sürmesi ve kök hücrelerin gelişmiş cihaz ve teknoloji sayesinde bir saatlik bir işlemden sonra uygulamaya  hazır hale getirilebilmesidir. Kök hücrelerinizin yurt dışına gönderilmesi veya başka laboratuvara gönderilmesi gerekmediği gibi tedavi de aynı bünyede yapılabilmektedir.

Lokal Anestezi ve Yağın Toplanması

Hastanın kendi yağ dokusundan elde edilen erişkin kök hücrelerin kaynağı mini-lipoaspirasyonla elde edilen yağdır. RegenCell ‘de yağın alınması, kök hücrelerin ayrıştırılıp hazırlanarak hastaya verilmesi onaylanmış protokoller doğrultusunda konusunda uzman ekiplerce yapılmaktadır.

Yağ dokusundan elde edilen kök hücreler kök hücreden olağanüstü zengin yağ dokusundan elde edilmektedir. Bu yağ muayenehane ortamında dahi mini –lipoaspirasyon yöntemi ile elde edilebilmektedir. Rejeneratif kök hücreler esasen “ stromalvaskülerfraksiyon “ , SVF, den elde edilmektedir. Bu işleme tabi tutulmuş yağ dokusunun proteinden zengin bir kısmıdır.SVFksımındamononükleer hücreler ( esasen otologmezanşimal kök hücreler )makrofaj hücreleri, endotelialhücreler, eritrositler ve kök hücrelerin aktivitesini uyaran ve kök hücre işlemini kolaylaştıran önemli büyüme faktörleri içermektedir. Sahip olduğumuz üstün teknoloji sayesinde aynı oturumda yüksek miktarda canlı hücre izole etmek mümkün olabilmektedir.

SVF toplanmakta, yoğunlaştırılmakta ve tekrar hastaya geri verilmektedir. Bunun için ya lokal enjeksiyon ya damardan serum içinde ve sıklıkla her iki yöntem birlikte ayaktan tedavi prensibi ile uygulanmaktadır. Tüm işlem hazırlık ve uygulama genellikle 2 saatten az bir süre almaktadır.Şu konu bilinmelidir ki kök hücre tedavisi tüm ortopedik problemler için uygun olmayabilir. Dolayısıyla her hasta ayrıca değerlendirilerek bu rejeneratif tıbbi tedavinin uygunluğu araştırılmalıdır.

Mini-lipoaspirasyonlokal anestezi altında ( tumescent anestezi ) steril ortamda yapılmaktadır. Bunun için özel kanüller kullanılarak genellikle hastanın karın veya böğür bölgesinden birkaç yüz gram yağ alınmaktadır. Bu işlem yarım saatten az sürmektedir. Alınan yağ miktarı az olduğundan hastada kozmetik bir sorun yaratmamaktadır. İşlem esnasında hasta uyanık olup ağrı duymadan rahatça işlemin bitmesini beklemektedir.

 

Kök Hücre Hazırlanması

Yağ dokusu alındıktan sonra diğer işlem  yağ hücrelerinden erişkin kök hücrelerin ayrıştırılmasıdır. Uygulamakta olduğumuz teknoloji sayesinde yüksek miktarda canlı kök hücre güvenilir şekilde elde edilebilmektedir.

Vurguladığımız gibi bu yöntemde sadece hastanın kendine ait yağ dokusundan sadece kendi kök hücreleri alınarak tüm tedavide sadece hastanın kendi hücreleri kullanılmakta başka kimseye ait doku ve hücre kesinlikle kullanılmamaktadır. Bundan da anlaşılabileceği gibi hastalık geçişi veya bulaşma gibi herhangi bir risk söz konusu değildir.

 

Kök Hücrelerin Hastaya Geri Verilmesi

Minimal invaziv yöntemlerle hastanın yağdan elde edilen kök hücreleri aynı hastaya geri verilerek tedavi yapılmaktadır. Hastalığın durumuna göre kök hücreler ya toplardamardan infüzyon yöntemi ile verilmekte ya cilt altına veya direkt olarak eklem içine veya başka bölgeye verilmektedir.

Uygun ortamda bu kök hücreler farklılaşarak veya değişerek kemiğe, kıkırdağa, kasa, yağa, kollajen, sinir, kan damarı ve diğer doku tiplerine dönüşebilmektedir. Bunlar hastanın kendi hücreleri olduğundan enfeksiyon,  allerji veya ret edilme riski yoktur.

 

 

 

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Bel tedavileri

06-07-2014 Hits:68834 Uncategorised Administrator - avatar Administrator

Bel Tedavileri Bel ağrılarının yaşa bağlı olarak gelişen dejenerasyon, veya basitçe sadece bir yaralanmaya bağlı olması yavaşça oluşabilecek bir hastalık olabileceği gibi aniden de gelişebilir. Pek çok vakada uygulayabileceğimiz rejeneratif tedavi...

Kalça Tedavileri

22-07-2014 Hits:36426 Uncategorised Administrator - avatar Administrator

Kalça Tedavileri

Kalça Tedavileri Rejeneratif tedaviler sayesinde vücudun doğal iyileşme yeteneği artırılmaktadır. Özellikle yaşlı kişilerde görülen ağrılı bir eklem hastalığı olan kalça eklem artriti esasen her yaşta görülebilmektedir. Hücre tedavileri kalça problemlerinin artrit...

Araştırma-Geliştirme

27-06-2014 Hits:33975 Uncategorised Administrator - avatar Administrator

Araştırma ve Geliştirme RegenCell hücre tedavisi ile hastalıkların tedavisinderejeneratif uygulamalara uzun bir araştırma, geliştirme ve klinik deneyim sonrası başlanmıştır. Bu süreçte konusunda uzman bilim adamları ile beraber çalışılmış, onların bilgi ve...

Arama

Kimler Çevirimiçi

9 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

İletişim...

Tel             : +90 533 850 9999  -  +90 392 223 4800    Fax: +90 392 223 4202
 
Adres         :  Kitapçı Lütfi Bey Sok: No:17 Ortaköy - Lefkoşa- K.K.T.C
 

E-mail        :  can@arsarthro.com.tr - drcancobanoglu@gmail.com

 

               Çobanoğlu Klinik         Ziyaret Edebilirsiniz.  

Dil Değiştirici

Labaratuvar

  • Lab Photo
    Yazan Pazar, 06 Temmuz 2014 11:48 in labaratuvar İlk yorumlayan olun! Okunma 45903 defa