<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-2870523759334751"

     crossorigin="anonymous"></script>

Kök Hücre Nedir

Kategori: Uncategorised 29 Haziran 2014 tarihinde yayınlandı.
Administrator tarafından yazıldı. Gösterim: 36270

 

KÖK HÜCRE NEDİR ?

Pek çok kişi embriyonik kök hücreleri bilmektedir. Kendi dokularımız kök hücreden çok zengindir. Kök hücreler vücudumuzda doğal olarak bulunan ve mevcut sağlıklı dokularda yeni hücrelerin yapılmasına tardımcı olan hücrelerdir. Aynı zamanda yaralanmış veya hasar görmüş dokuların tamir edilmesine de yardımcı olmaktadırlar. Vücuttaki her organı oluşturan özel hücre tipini yapan hücrelerin temelidirler. Kök hücreler diğer hücrelerden farklılık göstermektedirler:

·         Yenilenme ve uzun süre bölünme yeteneğine sahiptirler

·         Uygun koşullar altında, kalp hücresi, karaciğer hücresi , kemik hücresi, kıkırdak hücresi, sinir hücresi ve diğer hücrelere farklılaşma yeteneğine sahiptirler.

“Otolog” demek verici ve alıcının aynı kişi olmasıdır. Bu hücreler sizin kendi erişkin hücrelerinizdir. Otolog Kök Hücreler embriyonik kök hücreler değillerdir.Bunlar erişkin kök hücreler veya daha net olarak doku kök hücreleridir. Otolog kök hücrelerin minimal bir işleme tabi tutularak elde edilmesi ve ortopedik tedavilerde kullanılması FDA tarafından onaylanmış olup bu konu bir tartışma konusu olmadığı gibi herhangi bir tehlike de söz konusu değildir.

 

Otolog Kök Hücrelerin kullanımı yasal ve emniyetlidir.

Hernekadar erişkin kök hücre tedavisi yenilikçi ve ileri teknolojik bir uygulama olarak düşünülse de epey bir zamandan beri bu tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Geçmişte özellikle muayenehane ortamında ayaktan tedavi yöntemi olarak yapılması hem çok zor hem de çok pahalı bir işlemdi. Ancak şimdi sahip olduğumuz ileri yeni teknolojiler ve gelişmiş cihazlar sayesinde muayenehane ortamında bu işlemleri rahatlıkla yapabiliyoruz.

Kök hücreler vücudun temircileridir. Kemik iliğinde elde edilenlere hematopoetik kök hücre denmektedir. Erişkin kök hücre olarak mezanşimal kök hücreler doku tamir hücresi olarak bilinmekte ve yağ dokusunda ve kemik iliğinde bulunmaktadır. Kan akımı ile yaralı bölgeye ulaşmaktadırlar.

Yaralı bölge eklemler, menisküs dokusu, rotatorkaf ve diğer tendon yaralanmaları gibi kan akımı fakir bir bölge ise bu yaralanmaların kendiliğinden iyileşmesi mümkün olamamaktadır. Bu bölgeler kan akımından fakir olduğundan vücut bir yaralanma olduğunu dahi algılamakta sorun yaşamaktadır. Vücut bu bölgelere tamir edici hücreleri yeterince yollayamadığından iyileşme olamamaktadır.

Otolog Kök Hücreler ayrıştırılarak dejenere eklem ve tendonlarımıza enjekte edilebilmektedir.Kök hücreler hasarlı eklem yüzeyi veya diğer dokularla temasa geçince bu hücreler yerine onların yeni ve sağlıklı hücrelerini geliştirmektedir. Dolayısıyla bu yaralı bölgelere kök hücrelerin enjekte edilmesi iyileşmeye, ağrının azalmasına ve bölgede azalan işlevin gelişmesini sağlamaktadır.

Kök hücrelerin bu işlevleri için yönlendirilmeleri gerekmektedir. Bu ise PlateletRichPlasma = Trombositten Zengin Plazma (PRP ) tarafından sağlanmaktadır. Hazırlanan solüsyon vücuda tekrar verildikten sonra PRP de bulunan büyüme faktörleri, sitokinler ve sinyal verici diğer proteinlerkök hücrelerin nereye gidip ne yapacaklarını ve neye dönüşecekleri mesajını vermektedirler. PRP deki büyüme faktörleri ve sitokinleresas yönlendiricilerdir. Kök hücreleri inşaat işçileri ve PRP yi de yöneticileri olarak düşünebiliriz ! Bir defa aktive edildikten sonra kök hücreler önemli iyileşme ve onarım yapabilmektedirler.

 

Yağdan Elde Edilen Kök Hücreler

 

Yağ dokusu özellikle mezanşimal kök hücreler olmak üzere kök hücreden çok zengindir. Yağdan elde edilen kök hücre için vücuttan yağ alınması lipoaspirasyon dene çok basit bir işlemle mümkün olmaktadır. Lipoaspirasonunliposakşın yönteminden çok farklı bir yöntem olduğu bilinmelidir. Liposakşın plastik cerrah tarafından ameliyathanede genel anestezi veya sedasyon altında uygulanmaktadır.Liposakşında kozmetik amaçla büyük miktarda yağ alınmaktadır.

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Kalça Tedavileri

22-07-2014 Hits:36426 Uncategorised Administrator - avatar Administrator

Kalça Tedavileri

Kalça Tedavileri Rejeneratif tedaviler sayesinde vücudun doğal iyileşme yeteneği artırılmaktadır. Özellikle yaşlı kişilerde görülen ağrılı bir eklem hastalığı olan kalça eklem artriti esasen her yaşta görülebilmektedir. Hücre tedavileri kalça problemlerinin artrit...

Diz tedavileri

06-07-2014 Hits:35637 Uncategorised Administrator - avatar Administrator

Diz tedavileri

Diz Tedavileri Günlük yaralanmalar veya diğer dejeneratif sebeplerden dolayı diz ağrısı çeken hastalarımıza uygulanmakta olan hücre tedavilerimiz diz cerrahisine alternatif devrimci, minimum invaziv ve hücre destekli tedavilerdir. Diz cerrahisi veya...

Eklem ve bağ tedavileri

06-07-2014 Hits:36339 Uncategorised Administrator - avatar Administrator

Eklem ve bağ tedavileri

  EKLEM ve BAĞLAR RegenCell kök hücre uygulamaları hasarlı dokuların yenilenmesi ve tamirinde çok etkili olabilmektedirler. Bu da hastanın ciddi eklem ağrılarından ve eklem sertliğinden kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Eğer hastanın eklem ağrıları...

Arama

Kimler Çevirimiçi

5 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

İletişim...

Tel             : +90 533 850 9999  -  +90 392 223 4800    Fax: +90 392 223 4202
 
Adres         :  Kitapçı Lütfi Bey Sok: No:17 Ortaköy - Lefkoşa- K.K.T.C
 

E-mail        :  can@arsarthro.com.tr - drcancobanoglu@gmail.com

 

               Çobanoğlu Klinik         Ziyaret Edebilirsiniz.  

Dil Değiştirici

Labaratuvar

  • Lab Photo
    Yazan Pazar, 06 Temmuz 2014 11:48 in labaratuvar İlk yorumlayan olun! Okunma 45902 defa